KOMPLEKSY


31 sierpnia 2021, 14:42

"Za gruba" "za chuda" "za głupia" "za brzydka" "za niska" to niektóre z określeń jakie sami stosujemy względem siebie lub słyszymy z ust innych. Takie słowa często sprawiają nam przykrość i zaczynamy mieć tzw. kompleksy, czyli złe zdanie na temat własnego ciała i wyglądu, a także oceny własnych umiejętności. Zaczynamy się porównywać do gwiazd z internetu poprzez to, co wstawiają na swoje profile w mediach, a także do zwykłych ludzi spotkanych na ulicy, znajomych i członków rodziny. Warto pamiętać o tym, że matka natura stworzyła każdego człowieka w inny sposób, aby uzyskać efekt różnorodności i idąc ulicą czy nawet będąc w kinie spotykamy ludzi o różnym wzroście, uszach, nosach, predyspozycjach do tycia bądź chudnięcia, o lepszych lub gorszych możliwościach intelektualnych, zdolnościach językowych, czy wytrwałości w dążeniu do celu. Każdy człowiek jest inny, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Kompleksów samych w sobie nie da się od razu pozbyć ale można je stopniowo zagłuszyć/ograniczyć.

Oto kilka propozycji:

1. Koncentruj się na swoich potrzebach, pytaj się o nie, skupiaj na tym, co chcesz zrealizować i realizuj. 

2. Staraj się opisywać siebie wieloma cechami, w rożnych sytuacjach, ucz się myśleć dobrze o sobie. Jeśli jest ci trudno znaleźć odpowiednie słowa, poproś przyjaciela, kogoś bliskiego by to zrobił i zacznij od tych słów, staraj się regularnie dodawać coś od siebie.

3. Nie wciskaj innym opinii na własny temat. Nie wiesz, co myśli osoba która przypadkowo na ciebie spojrzała, być może przypadkiem, w zamyśleniu, podczas podróży metrem, skupiła wzrok na tobie. Nie wiesz, co ktoś o tobie myśli, dopóki ta osoba ci tego nie powie.

4. Nie traktuj każdego słowa, gestu w swoją stronę jako czegoś co miałoby świadczyć zle o tobie. Pamiętaj, że każdy patrzy przez pryzmat siebie. 

5. Nabierz do siebie dystansu. Brzmi banalnie ale może wiele zdziałać. Warto jednak podjąć się tej pracy nad sobą, bo przynosi ona bardzo oczyszczające efekty i mocno (pozytywnie) wpływa na nasze relacje z innymi. 

6. Jeśli kiedyś, dawno, ktoś mówił o tobie coś nieprzyjemnego, co tak bardzo wpłynęło na twoje widzenie siebie i ty do teraz tę opinię powielasz, to może warto, byś już wyrobił sobie własne zdanie na swój temat?

8. Jeżeli jednak jest w tobie coś, co bardzo ci przeszkadza i możesz to zmienić, to zmierz się z tym. Tylko daj sobie prawo do tego, że osiągnięcie rezultatu może zająć więcej czasu. Zwykle osiągnięcie celu i i wprowadzenie stałej zmiany nie udaje się od razu, prawdopodobnie będzie trzeba podejmować wysiłek wiele razy, konfrontując się z porażkami, ale nic tak nie wzmacnia poczucia własnej wartości, jak podnoszenie się po nich.

9. To, czego nie da się zmienić, warto oswoić, by nie niszczyło tego co już udało się tobie zbudować.

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz